Ondernemers kunnen ook in 2026 subsidie aanvragen voor de regeling Stimulering Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie, afgekort SDE++. Eerder was er twijfel of het kabinet daar wel geld voor kon vrijmaken. Met de subsidie kunnen bedrijven investeren in installaties en technieken die duurzame energie opwekken of de CO2-uitstoot verminderen.

Voor de ronde van 2026 is voorlopig € 8 miljard beschikbaar. Dit staat in een kamerbrief van 6 juni over de SDE++. De subsidie blijft daarmee een belangrijke steun voor de overgang naar duurzame energie (energietransitie) in Nederland.

Omdat er eerst onzekerheid was over een vervolg van de SDE++-subsidie in 2026, willen sommige ondernemers misschien haast maken met een aanvraag dit jaar. RVO drukt ondernemers op het hart dat zij beter volgend jaar pas kunnen aanvragen als de voorbereiding van hun project nog niet klaar is.

De SDE++-subsidie is vanaf 2025 gewijzigd:

  • De ondernemers hebben voor de meeste installaties en technieken geen vergunning voor een technische bouwactiviteit meer nodig bij de subsidieaanvraag. Alleen voor windenergieprojecten en bij zonnepanelen op daken blijft deze vergunning verplicht.
  • Bedrijven mogen vanaf 2025 ook subsidie aanvragen als zij hun CO2 opslaan in andere landen binnen de EU en in IJsland, Noorwegen en Liechtenstein. De CO2-vermindering blijft wel meetellen voor Nederland. De opslag moet voldoen aan dezelfde technische eisen als in ons land.
  • Voor aanvragen voor zonne-energieprojecten met een vermogen kleiner dan 1 megawatt (MW) moeten bedrijven voortaan ook een haalbaarheidsstudie meesturen. Hiermee laten zij zien dat hun plan technisch en financieel haalbaar is.

Dit jaar kunnen ondernemers hun aanvragen indienen van 7 oktober tot en met 6 november. Ook in 2025 is er € 8 miljard beschikbaar.